19 sierpnia 2022

Jeep services

blog o ogrodzeniach, zdrowiu

Kalibracja plotera

Kalibracja plotera

Wszystkie szanujące się gabinety projektowe posiadają takie sprzęty jak ploter, które to w obecnych czasach w dużej mierze uprzystępnia obowiązki kreślarza. Ploter to zaawansowane narzędzie drukujące, które niekiedy potrzebuje wspomożenia specjalistycznego serwisu drukarek i ploterów.Wszelka ingerencja w ploter osoby niedoświadczonej tudzież nie ogarnietęj w tajnikach tego narzędzia, to niemalże nikczemność, jako że całokształt prędzej czy później odzwierciedla się na właściwości wydruku. Warto w takim razie zadbać o wsparcie fachowe firmy specjalizującej się naprawą ploterów, bo tylko dobrze skalibrowany ploter nie będzie nam fundował przeskoków linii wydruków zarówno w kierunku poziomym, jak i w kierunku pionowym.

Regulacja, zwana inaczej wzorcowaniem jest to prawidłowe ustawienie osi X jak i Y, tak żeby uzyskać wzorcowy wydruk. W trakcie wzorcowania plotera rozlokowane są także kartridże drukujące jak i cylinder transferowy. We wcześniejszych prototypach np.: ploter HP DJ 450 kalibrację uzyskiwało się na specjalnej foli prześwitującej, natomiast w nowszych urządzeniach np. Ploter HP DesignJet Z3200, wzorcowanie wykonuje się sama po każdej wymianie kartridży.W ploterach nowej generacji regulację można dodatkowo przeprowadzić na życzenie – wybierając właściwą funkcjonalność w menu.

Profesjonalny serwis ploterów powinien kalibrację plotera wykonać po dowolnej interwencji serwisowej, nawet gdyby była to na przykład wymiana paska napędzającego w ploterze bądź wymiana rolki transferowej. Ważne jest to, że ażeby osiągnąć doskonały wydruk, to wzorcowanie plotera musi się wykonywać w zasadzie dla wszelkiego rodzaju papieru.
W toku kalibracji plotera jest sporządzony plik parametru modelu wydruku (PMP) obejmujący dane kalibracyjne.