Rehabilitacja ręki

Rehabilitacja funkcji dłoni jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych przedmiotów rehabilitacji w rehabilitacji po udarze. Chociaż terapia wspomagana robotami przyniosła w ostatnich latach wspaniałe rezultaty, rozwój zaawansowanej robotyki do rehabilitacji dłoni pozostaje w tyle. W tym artykule zbadam znaczenie takiej rehabilitacji, a także przyczyny, dla których została ona w tyle.

Zakres rehabilitacji ręki obejmuje rehabilitację funkcji motorycznych i sensorycznych po udarze.

Udar jest spowodowany nieprawidłowością lub uszkodzeniem centralnych jednostek przetwarzania mózgu. Niektóre z tych jednostek obejmują mózg i kora mózgowa. Po wystąpieniu udaru uszkodzony mózg ma trudności z przetwarzaniem informacji z układu czuciowego i motorycznego

SM.

Wskaźnik powodzenia takich programów rehabilitacyjnych jest bardzo niski. Szacuje się, że mniej niż 10% osób po udarze można z powodzeniem zrehabilitować za pomocą takich technik. Wynika to z wielu czynników. Pierwszym czynnikiem jest to, że układ motoryczny i sensoryczny są tak poważnie uszkodzone, że https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/blog/lokiec-tenisisty/ nie są w stanie kontrolować swoich ruchów. Po drugie, programy rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób, które potrafią wykonywać podstawowe ruchy.

Aby zwiększyć szanse powodzenia, taki program rehabilitacji powinien być dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Na przykład rodzaj programu rehabilitacji powinien być odpowiedni dla osób z problemami, takimi jak dysestezja. Osoby, które nie mogą poruszyć rękami, mogą również skorzystać z programów rehabilitacyjnych. Wreszcie jest więcej pacjentów z poważnymi niepełnosprawnościami, które wymagają szerszej rehabilitacji.

Obecnie opracowywanych jest wiele programów rehabilitacyjnych. Jeden z nich, znany jako Robotic Assisted Hands Function Recovery (RAF), przechodzi obecnie testy i ocenę w Europie i Japonii. Chociaż ten konkretny program rehabilitacji jest nadal na wczesnym etapie, jak dotąd odnotowano pewne pozytywne wyniki.

W Stanach Zjednoczonych opracowywanych jest więcej programów rehabilitacyjnych. Wśród nich jest program Hand Recovery System (HERS), który wykorzystuje technologię robotyczną w połączeniu z terapią manualną w celu poprawy funkcjonowania osób z zaburzeniami motorycznymi i opóźnieniami rozwojowymi. Program rehabilitacji funkcjonalnej terapii elektrostymulacyjnej (FETS) został wprowadzony przez Centrum Rehabilitacji w Piemoncie, SC. w 2020 roku i został szeroko zaakceptowany przez klinicystów w Stanach Zjednoczonych.

W Japonii istnieją programy rehabilitacji dłoni opracowywane przez National Institutes of Health. {NIH). Japonia jest liderem w badaniach klinicznych nad funkcjonalnym obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego. {MRI i leczenie pacjentów po udarze. W Europie opracowywanych jest również kilka programów. które starają się zastosować rehabilitację robotów i terapie medyczne u pacjentów po udarze.

Dlatego na razie wydaje się, że programy rehabilitacji dłoni są opóźnione w rozwoju. Chociaż terapia wspomagana robotami szybko staje się użytecznym narzędziem w rehabilitacji po udarze, została ograniczona do kilku obszarów. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył wglądu w przyszłość tej techniki rehabilitacji.

Podstawowym założeniem programu rehabilitacji dłoni ze wspomaganiem robotów jest to, że przy użyciu szeregu czujników i wykrywania ruchu dłoń robota może naśladować naturalną kończynę. Następnie może wykonywać ruchy naśladujące ruchy ludzkiej dłoni i może być kontrolowany zdalnie. Celem jest nadanie noszącemu wyglądu prawdziwej dłoni, a tym samym pomoc w rehabilitacji zakresu ruchu pacjenta.

Zrobotyzowany system rehabilitacji może również obejmować dodatkowe środki pomocnicze, takie jak przedłużacze dłoni, które pomagają noszącemu sięgać do wyciągniętych palców, szyny na nadgarstek i szelki, pomagające w podnoszeniu i trzymaniu przedmiotów oraz inne elementy pomagające poprawić równowagę. Pacjent może również nosić nasadkę czujnika, która pomaga w monitorowaniu ruchu i temperatury. Podczas sesji rehabilitacyjnych osoba nosząca zakładała rękawiczki, które symulowały odczuwanie i ciepło ciała, a kamera wideo rejestrowała ruchy użytkownika.

Dla uproszczenia skupię się na pierwszej fazie programów rehabilitacji ręki. Program rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych fizjologicznie (RPHP). lub w skrócie RPHP) jest przykładem tego programu.

Został opracowany przez grupę lekarzy, którzy specjalizują się w rehabilitacji osób z uszkodzeniami dłoni i nadgarstka. Został zaprojektowany, aby pomóc osobom z różnymi zaburzeniami motorycznymi odzyskać kontrolę nad rękami. Po ukończeniu Programu Rehabilitacji uczestnicy są w stanie wykonywać proste i złożone zadania, takie jak sięganie do wyciągniętych palców i nadgarstka, używanie narzędzi ręcznych, a nawet używanie klawiatury komputerowej i klikanie.